پیکسل سوختگی چیست؟

پیکسل سوختگی و عوامل به وجود آمدن آن

پیکسل سوختگی نشانه ی آشکاریست که بر روی صفحه نمایش تلویزیون ها و مانیتور ها نمایان می شود و دلیل به وجد آمدن آن نمایش طولانی مدت یک تصویر بر روی صفحه نمایش می باشد. تماشای طولانی مدت یک برنامه ی تلویزیونی از یک شبکه ممکن است باعث ایجاد پیکسل سوختگی و ثابت ماندن لوگوی شبکه بر روی صفحه نمایش شود. به عنوان مثال در تصویر پایین لوگوی یک شبکه ی تلویزیونی را مشاهده می نمایید که به علت ثابت ماندن بیش از حد آن بر روی صفحه نمایش، جای آن باقیمانده و هرگز پاک نمی گردد.

تلویزیون های قدیمی پلاسما در برابر پیکسل سوختگی بسیار ضعیف بوده و بیشتر دچار این مشکل می شدند. اما بیشتر تلویزیون ها و صفحه نمایش های جدید به تکنولوژی هایی مجهز شده اند که احتمال این خطر را کاهش می دهد. یکی از تکنولوژی هایی که به منظور کاهش این مشکل به وجود آمده است، Pixel Shifting یا جابه جایی پیکسل ها نام دارد. طرز کار این تکنولوژی به این صورت است که تصاویر را ثابت نگه نداشته و آنها را جابه جا می نماید. ( اما نه به آن شدت که برای شما مشخص باشد )

پیکسل سوختگی

راهکار هایی برای کاهش پیکسل سوختگی

برخی معتقدند که بیشتر تلویزیون ها ممکن است در 100 ساعت اولیه ی استفاده دچار پیکسل سوختگی شوند. بنابراین سعی کنید که صفحه نمایش تلویزیون را برای مدت های طولانی بر روی یک صحنه و یا در یک شبکه ثابت نگه ندارید و همچنین کنتراست ( غلظت رنگ های سفید و مشکی ) تصاویر را به زیر 50% کاهش دهید. همچنین از تماشای شبکه هایی که صفحه نمایش آنها با نسبت طول و عرض صفحه نمایش شما یکی نبوده و قسمت های مشکی رنگی را در اطراف تصویر اصلی به وجود می آورد ( همانند تصویر زیر ) پرهیز نمایید. این صفحه نهای مشکی باعث ایجاد پیکسل سوختگی ی گردند.  همچنین بهتر است لحظاتی ما بین تماشای فیلم مورد علاقه تان از یک شبکه تلویزیونی، شبکه را عوض کرده و در بین شبکه ها جستجو نمایید. این کار باعث کاهش زمان ثابت ماندن لوگوی شبکه بر روی صفحه نمایش تلویزیون شده و در نتیجه احتمال پیکسل سوختگی را به شدت کاهش می دهد. 

لازم به ذکر است که حتی از برق کشیدن تلویزیون در زمان هایی که از آن استفاده نمی نمایید ممکن است باعث ایجاد پیکسل سوختگی به هنگامروشن شدن مجدد تلویزیون گردد.

چگونه بفهمیم که تلویزیونمان پیکسل سوختگی دارد؟

برخی از پیکسل سوختگی ها بسیار مشخص بوده و به محض روشن کردن تلویزیون، بر روی هر صحنه ای مشخص می باشد. اما برخی از آنها نیازمند دقت بیشتر هستند.

برای این منظور استفاده از یک تصویر قرمز بسیار مناسب می باشد. زیرا رنگ تصویر بشتر از هر رنگی پیکسل سوختگی را مشخص می نماید.

 

تصایر مربوطه

تصویر را بر روی تلویزیون خود قرار داده و تمامی نقاط آن را بررسی نمایید، تا به صورت کامل متوجه پیکسل سوختگی های آن شوید. استفاده از این نگ به هنگام خرید تلویزیون جهت تست پیکسل های سالم و غیر سالم آن نیز بسیار مناسب است.

اینفوگرافیک

اینفوگرافیک در باره ی پیکسل سوختگی تلویزیون

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.