رزولوشن صفحه نمایش چیست و چرا اهمیت دارد

رزولوشن چیست
رزولوشن چیست

رزولوشن تعداد پیکسل های صفحه نمایش تلویزیونتان است که تصویر پخش شده از آن را شکل می دهند. سازندگان این مقدار را با ضرب تعداد پیکسل های عرض در تعداد پیکسل های طول نمایش می دهند. هرچه این مقدار بزرگتر باشد، صفحه نمایش جزئیات بیشتری از تصاویر را به نمایش گذاشته و کیفیت بیشتری دارد.

علاوه بر اینکه رزولوشن یک صفحه نمایش با اعدادی همچون : 3840 * 2160 ، 1920 * 1080 و غیره نمایش داده می شود، با عبارت هایی مانند : 4K ، UHD ، FHD , … نیز معرفی می گردد. در ادامه به توضیح تمامی این عبارت ها و اعداد خواهیم پرداخت.

تلویزیون با رزولوشن HD

تلویزیون های کیفیت بالا، تصاویری دقیق تر و واضح تری را از تلویزیون های کیفیت استاندارد یا SD به لطف رزولوشن نسبتا بالاتر و تعداد 1,280 * 720 پیکسل به نمایش می گذارند. برای تماشای محتواهای HD به یک تلویزیون با حداقل کیفیت HD نیاز دارید. به عبارتی این محتوا ها را نمی توانید بر روی تلویزیون های با کیفیت و رزولوشن پایین تر یعنی تلویزیون ها و یا صفحه نمایش SD های پخش نمایید.  تقریبا تمامی تلویزیون های امروزی از این کیفیت صفحه نمایش پشتیبانی می کنند و با رزولوشن های بالاتری به بازار عرضه می گردند. 

تلویزیون Full HD

این تلویزیون ها با رزولوشنی حدود 1920 * 1080 تقریبا پیکسل هایی حدود 5 برابر بیشتر از تلویزیون های SD داشته و جزئیات بسیار بیشتر و دقیق تری را به نمایش می گذارند. تقریبا بیشتر کانال های ماهواره ای و تلویزیونی در حال ارتقای کیفیت تصاویر خود به Full HD می باشند. همچنین فیلم هایی که دانلود می نمایید نیز با کیفیت و رزولوشن Full HD لذت بیشتری خواهند داشت، بنابراین بهتر است تلویزیون های با رزولوشن های پایین تر از Full HD را خریداری ننمایید و همچنین اگر از تلویزیونی با رزولوشن پایین تر از این مقدار استفاده می نمایید، آن را ارتقا داده و تلویزیون جدیدتری را جایگزین نمایید.

تلویزیون با رزولوشن 4K

تقریبا بیشتر تلویزیون های جدید امروزی با این رزولوشن به بازار عرضه می گردند. تعداد پیکسل های صفحه نمایش های 4K، حدود 4 برابر بیشتر از تلویزیون های با صفحه نمایش FHD می باشد. به عبارتی این صفحه نمایش ها از تعداد 3840 * 2160 پیکسل تشکیل شده اند که ضرب آنها حدود 8 میلیون پیکسل می باشد، پیکسل های صفحه نمایش های 4K بسیار ریز بوده و به سختی قابل رویت می باشند.

بزرگترین مشکل این تلویزیون ها تعداد کم محتواهای موجود با این رزولوشن بالا می باشد، تقریبا هیچ کانال تلویزونی را با محتوای 4K نمی توان یافت، بیشتر فیلم هایی که دانلود می نمایید نیز از Full HD بیشتر نمی باشند. اما کمپانی ها برای این مشکل نیز چاره ای اندیشیده و با قرار دادن موتور های افزایش کیفیت تصاویر در تلویزیون هایشان، کیفیت محتواهای با رزولوشن پایین تر را نیز ارتقا داده و با کیفیتی تقریبا نزدیک به کیفیت صفحه نمایش پخش می نمایند.

توجه داشته باشید که به دلیل جدید بودن این تکنولوژی تلویزیون های بسیار زیادی با این رزولوشن ساخته می شوند بنابراین خرید تلویزیون با رزولوشن 4k نیازمند تحقیق و بررسی های بیشتری بر روی مدل های موجود می باشد.

رزولوشن استاندارد یا SD

در بازار امروز صفحه نمایش های با این کیفیت را به سختی می توان یافت. تلویزیون های دارای صفحه نمایش های SD رزولوشنی برابر با 640 * 480 و تعداد پیکسل های بسیار کمتری نسبت به سایر رزولوشن ها در اختیار می گذارند، مطمئنا تصاویر پخش شده از این صفحه نمایش ها جزئیات کمتری نیز داشته و از وضوح پایین تری برخوردار می باشند.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.