راهنمای سه مرحله‌ای خرید یخچال

راهنمای خرید یخچال در سه مرحله

اگر تصمیم به خرید یخچالی تازه و یا جایگزینی یخچال قدیمیتان را دارید خواندن این راهنمای خرید یخچال به شما توصیه می شود.

میانگین طول عمر یخچال ها 10 الی 15 سال می باشد. اغلب یخچال ها مدت زمان بیشتری عمر می کنند و یا تعدادی از آنها پس از 7 یا 8 سال استفاده کارایی خود را از دست داده و نیاز به جایگزینی دارند. بیشتر افراد پس از گذشت بازه های زمانی 6 الی 10 ساله یخچال خود را بنا بر دلایلی همچون کاهش کارایی یخچال ، ورود یخچال های جدیدتر به بازار با طرح ها و امکانات بهتر، کم ظرفیت بودن یخچال، نیاز به یخچالی تازه تر و غیره …

برای خرید بهترین یخچال با بهترین و مناسب ترین قیمت شما ابتدا باید نیاز خود را بررسی کرده، با بازار و فروشنده ها آشنا شده و بهترین یخچال را بسته به نیاز خود انتخاب نمایید

مرحله‌ی اول : نیازهایتان را مشخص سازید

یخچال‌ها در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی در بازار موجود می باشند که هر کدام از آنها لیستی از ویژگی‌ها و امکانت مختص به خود را دارا می باشند. قبل از شروع به خرید یخچال شرایط خود را بسنجید.

فضا

مهمترین مرحله قبل از خرید یخچال اندازه گیری فضای مشخص شده برای قرار دادن آن می باشد. شاید شما یخچال را به مکان تازه ای در آشپزخانه منتقل نمایید و یا در همان مکان قبلی قرار دهید. در هر صورت شما باید ارتفاع و عرض فضای مشخص شده را اندازه بگیرید تا یخچالی مناسب با آن اندازه‌ها را انتخاب نمایید. همچنین ورودی‌های منزل و آشپزخانه‌ی خود را نیز در نظر بگیرید. گاهی پیش می آید که به دلیل کوچک بودن ورودی‌ها افراد نمی توانند یخچال های با سایز بزرگ را به داخل خانه منتقل نمایند.

همچنین به هنگام انتخاب مکان مناسب برای یخچال فضای باز شدن درب آن را نیز نادیده نگیرید. قرار دادن یخچال در مکان‌هایی که امکان برخورد درب با وسایل دیگر وجود دارد در صورت امکان توصیه نمی شود.

فضای مورد نیاز یخچال

ظرفیت

آیا مجرد زندگی می کنید ؟ یا تازه ازدواج کرده‌اید و دو نفر هستید ؟ و یا شاید خانواده ای پرجمعیت باشید. انتخاب یخچالی با ظرفیت مناسب به صورتی که نه کمبود فضا داشته باشید و نه فضای خالی زیادی از یخچال باقی بماند قدم بعدی شما می باشد. ظرفیت یخچال را باید با توجه به نیاز خود و همچنین افراد خانواده بسنجید. معمولا برای خانواده های با اندازه‌ی 4 نفر یخچالی 18 فوت مناسب می باشد. که به ازای هر یک نفر 2 فوت به یخچال اضافه می شود.

ظرفیت یخچال

نیاز ها و انتظارات

قبل از خرید یخچال لیستی از انتظاراتی که از یخچال تازه ی خود دارید تهیه نمایید تا به هنگام خرید یخچال از بین تنوع انبوهی از یخچال‌ها با امکانات و قابلیت‌های متنوع سردرگم نشوید. شاید شما انتظار کارکرد 10 ساله از یخچالتان را دارید. و یا یخچالی با ظاهر زیبا و خیره کننده می خواهید. شاید انتظار داشته باشید که یخچالتان آبسرد‌کن داشته باشد و یا شاید اصلا آبسردکن برایتان ملاک نباشد و مواردی اینچنینی. در هر صورت نیاز های خود و افراد خانواده را بررسی کنید تا یخچالی متناسب با نیاز خود را خریداری نمایید.

بودجه

و اما با توجه به شرایط کنونی اقتصادی و گران بودن لوازم خانگی مخصوصا لوازم خانگی خارجی یکی از مهمترین قسمت های خرید یخچال در نظرگرفتن بودجه ای است که توانایی پرداخت آنرا دارید و همچنین فیلتر یخچال های مورد علاقه و لیست بندی شده بر اساس بودجه ی تختصاصی به خرید یخچال می باشد.

بودجه ی خرید یخچال

مرحله‌ی دوم : گزینه هایتان را از بین انواع یخچال مشخص نمایید

قرن ها پیش اصلا وسیله ای به نام یخچال برای ذخیره ی مواد غذایی و جلوگیری از خراب شدن آنها وجود نداشت. مردم گاهی برای جلوگیری از خراب شدن گوشت و میوه ها و یا سرد کردن آب از یخچال های مصنوعی یعنی توده های بزرگ برف و یخ استفاده می کردند. اولین یخچال مصنوعی در سال 1748 ساخته شد. در ابتدا یخچال ها جز جعبه های بزرگی که وظیفه ی ساخت یخ و نگهداری از مواد غذایی را داشتند چیز دیگری برای عرضه نداشتند. اما امروزه تنوع زیاد یخچال ها و شرکت های سازنده و رقابتی که در بین آنها وجود دارد. بازار را پر از یخچال های گوناگون با طرح ها و شکل های متنوع و امکانات و قابلیت های جدید و جدیدتر سخته است.

انتخاب نوع درب

یخچال ها از لحاظ نوع درب به 5 دسته ی کلی تقسیم می شوند. که این چهار دسته نیز در بین خود طرح ها و شکل های گوناگونی دارند. این چهار دسته عبارتند از:

1 – یخچال بالا فریزر

یکی از انواع یخچال ها و رایج ترین آنها یخچال های بالا فریزر می باشند.  یخچال های بالا فریزر از ابتدایی ترین طرح های یخچال ها است و تقریبا همه ی ما با آنها آشنایی. در این یخچال ها قسمت کمی از کل فضای یخچال ( تقریبا بین یک چهارم تا یک سوم ) به فریزر اختصاص داده شده است و فریزر در قسمت بالایی قرار دارد. برخی از یخچال های فریزر بالا دارای درب جدا برای فریزر هستند. اما در برخی از آنها درب فریزر ئ یخچال مشترک می باشد. 

یخچال بالا پایین

یک یخچال بالا فریزر خریداری نمایید اگر :

 1. فضای کمتری برای قرار دادن یخچال در اختیار دارید : این یخچال ها معمولا نسبت به یخچال های ساید بای ساید و دیگر انواع یخچال ها که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت فضای کمتری را اشغال می کنند
 2. بیشتر مواد غذایی تازه مصرف می کنید تا مواد غذایی منجمد : خرید این یخچال ها به دلیل فضای بیشتری که به یخچال اختصاص داده شده است و همچنین دسترسی راحت تر به یخچال نسبت به فریزر، به خانواده هایی توصیه می شود که بیشتر از مواد غذایی تازه تر و موادی که در یخچال نگهداری می شوند استفاده می کنند.
 3. فضای باز شدن درب بیشتری دارید: درب یخچال های بالا فریزر نسبت به سایر یخچال ها از اندازه ی بزرگتری برخوردار است بنابراین اگر آشپزخانه تان کوچک است و فضای کمتری برای باز شدن درب در اختیار دارید. خرید این یخچال به شما توصیه نمی شود.
 4. زیبایی یخچال و لوکس بودن آن زیاد برایتان ملاک نیست : یخچال های ساید بای ساید و درب فرانسوی که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت نسبت به بقیه ی یخچال ها لوکس تر و شیک تر هستند و جزابیت بیشتری به آشپزخانه شما می دهند البته در میان یخچال های بالا پایین نیز مدل های شیک و زیبا موجود است. بنابر این اگر این مورد برای شما اهمیت دارد. به سراغ یخچال های ساید بای ساید و درب فرانسوی بروید.
 5. بودجه : اگر از بودجه ی کمی برای خرید یخچال برخوردار هستید بهترین گزینه برای شما یخچال های بالا پایین می باشد. این یخچال ها از بقیه ی انواع یخچال ها به بودجه ی کمتری احتیاج دارند.

2 – یخچال پایین فریزر

یخچال های پایین فریزر نسبت به یخچال های بالا فریزر جدیدتر می باشند. در این یخچال ها قسمت پایین به فریزر و قسمت بالا به یخچال اختصاص داده شده است. در یخچال های پایین فریزر فضای فریزر نسبت به یخچال بالا فریزر بیشتر می باشد ( تقریبا بین یک سوم تا نصب کل فضای یخچال ). در این یخچال ها درب فریزر و یخچال جدا می باشد.

یخچال بالا پایین

یخچال پایین فریزر خریداری نمایید اگر :

 1. فضای کمتری برای قرار دادن یخچال در اختیار دارید : این یخچال ها معمولا نسبت به یخچال های ساید بای ساید و دیگر انواع یخچال ها که در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت فضای کمتری را اشغال می کنند . اما نسبت به یخچال های بالا فریزر معمولا به فضای بیشتری احتیاج دارند.
 2. بیشتر مواد غذایی تازه مصرف می کنید تا مواد غذایی منجمد : خرید این یخچال ها به دلیل فضای بیشتری که به یخچال اختصاص داده شده است و همچنین دسترسی راحت تر به یخچال نسبت به فریزر (زیرا برای دسترسی به مواد غذایی یخچال نیاز به خم شدن و نشستن ندارید )  به خانواده هایی توصیه می شود که بیشتر از مواد غذایی تازه تر و موادی که در یخچال نگهداری می شوند استفاده می کنند.
 3. فضای باز شدن درب بیشتری دارید : درب یخچال های پایین فریزر معمولا نسبت به یخچال های بالا فریزر اندازه ی بزرگتری دارند. پس اندازه ی آشپزخانه ی خود و فضای باز شدن درب را به هنگام خرید این یخچال در نظر داشته باشید.
 4. بودجه : این یخچال ها نیز همانند یخچال های بالا فریزر به بودجه ی کمتری نسبت به سایر انواع یخچال ها احتیاج دارند.

3 – یخچال ساید بای ساید

یخچال های ساید بای ساید از عمر کمتری نسبت به موارد ذکر شده برخوردار است و طراحی لوکس تر و جذاب تری را نسبت به آنها دارد. در این نوع یخچال ها معمولا از قابلیت هایی چون درب بار، آبریز و یخریز، اتصال به آب شهری و غیره استفاده شده است. همچنین در این یخچال ها سطح دسترسی به یخچال و فریزر برابر می باشد و در کنار هم قرار گرفته اند. در یخچال های ساید بای ساید فضای بیشتری نسبت به یخچال های بالا چایین به فریزر اختصاص داده شده است ( معمولا بین یک سوم تا نصف کل فضای یخچال ).

یک یخچال ساید بای ساید بخرید اگر :

 1. فضایی که برای یخچال مشخص کرده اید به اندازه ی کافی بزرگ باشد : این یخچال ها به دلیل طراحی خاصی که دارند از پهنای بیشتری برخوردار بوده و نسبت به سایر یخچال های ذکر شده به فضای بیشتری احتیاج دارند
 2. فضای باز شدن دربتان کم است : در یخچال های ساید بای ساید به دلیل کوچک بودن درب ها و دو قسمته بودن آن به فضای کمتری نسبت به یخچال های بالا فریزر و پایین فریزر برای باز شدن احتیاج دارند. 
 3. از مواد غذایی منجمد بیشتری استفاده می کنید. این یخچال ها به دلیل فضای فریزر زیادی که دارند برای خانواده هایی مناسب است که مواد غذایی منجمد بیشتری را استفاده می کنند.
 4. بودجه : یخچال های ساید بای ساید جزو یخچال های گران قیمت موجود در بازار می باشند. این یخچال ها با امکانات ویژه ای که دارند همچون درب بار، آبسرکن و آبریز های زیبا و فانتزی و … قیمت بالاتری نسبت به سایر یخچال ها دارند.

4 – یخچال درب فرانسوی

یخچال های درب فرانسوی از جدید ترین انواع یخچال های موجود در بازار می باشند. این یخچال ها طراحی تقریبا شبیه به یخچال های ساید بای ساید دارند و اندازه های آنها شبیه به یخچال های ساید بای ساید می باشد. در یخچال های درب فرانسوی قسمت بالا به یخچال و قسمت پایین به فریزر اختصاص داده شده است. یخچال های درب فرانسوی نیز به دو دسته تقسیم می شوند. در برخی از آنها قسمت فریر به صورت کشوی باز می شود و در برخی نیز درب  فریر نیز همانند درب یخچال به صورت دو طرفه باز می شود.

یک یخچال درب فرانسوی بخرید اگر :

 1. فضای اختصاص داده به یخچال را بزرگ در نظر گرفته اید : این یخچال ها نیز همانند یخچال های ساید بای ساید به فضای بیشتری احتیاج دارند ( تقریبا پهنای 1 متر تا 1 مترو بیست سانتیمتر )
 2. به ظاهر یخچال بسیار اهمیت می دهید : این یخچال ها بسیار زیبا و لوکس می باشند و به تنهایی می توانند آشپزخانه ی شما را منحصر به فرد سازند. بنابراین اگر به ظاهر یخچال اهمیت می دهید به سراغ یخچال های ساید بای ساید و درب فرانسوی بروید
 3. به فضای داخل یخچال اهمیت می دهید : طراحی یخچال های درب فرانسوی به نحویست که علاوه بر ظاهر بیرون که زیبا و منحصر به فرد می باشند فضای داخلی آنها نیز به دلیل عریض بودن و بزرگ بودن بسیار مناسب می باشد و مواد غذایی بزرگتری را نسبت به یخچال های ساید بای ساید در خود جای می دهد.
 4. بودجه : یخچال های درب فرانسوی نیز گران قیمت می باشند. ساید به مراتب بیشتر از یخچال های ساید بای ساید گران باشند. بنابراین اگر مشکلی با قیمت یخچال ندارید حتما یخچالی با درب فرانسوی را خریداری نمایید.

5 – یخچال دو قلو

و اما آخرین مورد از انواع یخچال ها! یخچال دو قلو. یخچال های دو قلو پر ظرفیت ترین انواع یخچال ها میباشند. در این یخچال ها یخچال به صورت جداگانه و فریزر نیز به صورت جداگانه طراحی شده است. یخچال های دو قلو به فضای بیشتری چه از لحاظ ارتفاع و چه از لحاظ پهنا احتیاج دارند.

یخچال دو قلو بخرید اگر :

 1. پر جمعیت هستید : همانطور که  در بالا اشاره شد یخچال های دو قلو نسبت به سایر یخچال ها از ظرفیت بیشتری برخوردار هستند بنابر این اگر از یخچال خود انتظار ذخیره ی مواد غذایی زیادی را دارید یخچال های دو قلو بهترین گزینه می باشند.
 2. مواد غذایی منحمد زیادی مصرف می کنید : فریزر یخچال های دو قلو از فضای بیشتری نسبت به سایر فیخچال ها برخوردار است ( شاید به ادازه ی برخی از یخچال های بالا پایین ) بنابر این اگر مواد غذایی زیادی را منجمد می سازید. خرید یخچال های دو قلو به شما توصیه می شود.
 3. بودجه : یخچال های دو قلو قیمت متوسطی دارند. یعنی نسبت به ظرفیتی که دارند از قیمت پایین تری نسبت به یخچال های درب فرانسوی و ساید بای ساید برخوردار هستند. بنابر این اگر خانواده ای پر جمعیت هستید و بودجه ی کمتری در اختیار دارید. بهتر است یک یخچال دو قلو خریداری نمایید.

برند یخچال

انتخاب برند نیز نقش مهمی در خرید یخچال دارد. برخی از خریداران نسبت به برخی برند ها اعتماد بیشتری دارند. برخی نیز می خواهند برند های لوکس تر نسبت به برند یخچال فعلیشان خریداری نمایند.

برندهای موجود در فروشگاه آنلاین کاشانه عبارتند از:

 1. ال جی
 2. سامسونگ
 3. هیتاچی
 4. بوش
 5. دوو
 6. بکو
 7. AEG
 8. جنرال الکتریک
 9. مابه

امکانات یخچال

برخی از یخچال ها نسبت به برخی دیگر از امکانات بیشتری برخوردا هستند. برخی انرژی کمتری مصرف می کنند برخی صدای کمتری تولید می کنند و …. کمپرسور های یخچال ها و فسلتر های بهداشتی و …نیز تفاوت را در بین یخچال ها ایجاد می کنند. برخی از قابلیت های کلیدی یخال ها را در زیر مطالعه می کنیم.

برچسب انرژی

امروزه تقریبا بیشتر یخچال ها از برچسب انرژی A و بالاتر برخوردار هستند. برچسب انرژی نمایانگر مصرف برق یخچال است. یخچال های با برچسب انرژی بهتر از قیمت بیشتری برخوردار هستند اما انرژی کمتر و در نتیجه برق کمتری را نیز مصرف می نمایند. برای مثال یخچال با برچسب انرزی A+ نسبت به یخچال با برچسب انرژی A به میزان 20% برق کمتری مصرف می نماید.

جنس بدنه

بدنه ی برخی از یخچال ها از نوع استیل ضد زنگ می باشد، برخی نیز درب های شیشه ای و یا آینه ای دارند و انواع و اقسام بده های دیگر. که جنس بدنه و درب یخچال نیز در قیمت آن تاثیر می گذارد.

فیلتر بهداشتی

برخی از یخچال ها دارای فیلتر های بهداشتی برای تصفیه ی هوای داخل از هرگونه باکتری و قارچ و بوی بد می باشند. این فیلتر ها در ماندگاری مواد غذایی و تازه تر ماندن آنها بسیار موثر می باشند.

کمپرسور یخچال

کمپرسور ها وظیفه ی ایجاد سرما در داخل یخچال را بر عهده دارند. کمپرسور های جدید تر که با نام کمپرسور های اینورتر نیز شناخته می شوند. نسبت به کمپرسور های قدیمی تر که پیستونی بودند. علاوه بر تولید صدای کمتر و مصرف انرژی کمتر. با ایجاد تعادل دمایی در سطح یخچال مانع خراب شدن سریع مواد غذایی می شوند.

کشو ها و قفسه ها

فضای ذخیره ی مواد غذایی و طبقه بندی آنا نیز جهت دسترسی سریع به مواد غذایی و همچنین سالم ماندن آنها بسیار حائز اهمیت است. برخی از یخچال ها در قفسه ها و کشو ها نسبت به سایر یخچال های دیگر برتری هایی از جمله دارا بودن : کشو های تنظیم دما و رطوبت. قفسه های مخصوص بطری ، قفسه های با قابلیت تنظیم ارتفاع و همچنین قفسه های تاشو و .. دارند. که در هنگام خرید یخچال با مطالعه ی فضای داخلی یخچال متوجه مشخصات آن خواهید شد.

آبریز و یخریز

معمولا همه ی یخچال های درب فرانسوی و ساید بای ساید این مورد را دارا می باشند. که در میان برند های مختلف بر سر زیبایی آبریز و یخریز و همچنین صفحه نمایش بالای آن رقابت وجود دارد و شما می توانید طراحی های جذابی را از آنها ببینید.

و امکاناتی دیگر که به هنگام بررسی یخچال متوجه آنها خواهید شد.

مرحله‌‌‌ی آخر : خرید یخچال

پس از بررسی نیاز های خود و انتخاب بهترین یخچال و مطابقت آن با بودجه ی اختصاص داده شده و نیاز ها نوبت به خرید آن می رسد. وجود فروشگاه های متعدد با قیمت های متفاوت کار خرید را برای خریداران مشکل می سازد. در این بین توجه به اعتماد فروشگاه و همچنین ارزان بودن قیمت ها بسیار حائز اهمیت است.

مراحل خرید به صورت زیر می باشد:

جستجو

امروزه وجود اینترنت کار جستجو را بسیار آسان نموده است. شما با جستجو در بین فروشگاه های آنلاین در اینترنت می توانید فروشهده های یخچال را پیدا کرده و آنها را لیست نمایید.

انتخاب

سپس از میان لیست تهیه شده با توجه به قیمت و همچنین زمان و نحوه ی تحویل کالا می توانید یک سری از فروشندگان را حذف نموده و لیست را کوتاه تر نمایید. در آخر از بین فروشندگان باقی مانده با توجه به موارد ذکر شده و همچنین اعتمادی که فروشگاه آنلاین دارد می توانید فروشگاه مورد نظر را انتخاب کرده و از آن خریداری نمایید.

دقت داشته باشید که با توجه به ازدیاد فروشگاه های عرضه ی لوازم خانگی بدل و مارک گذاری شده فروشگاه مورد نظر صاحب نماد اعتماد الکترونیک باشد.

5 دیدگاه

 1. 13 بهمن, 1398
  Sirun Sona

  سلام
  خیلی عالی بود این مطلب من خیلی حال کردم باهاش

  نکته هایی که گفته بودید عالی بودن

  پاسخ
 2. 13 بهمن, 1398
  Sirun Sona

  سلام
  خیلی خیلی عالی بود این مطلب من خیلی حال کردم باهاش

  نکته هایی که گفته بودید عالی بودن

  پاسخ
  • 14 بهمن, 1398
   Ehsan

   سلام خیلی ممنون از بابت توجهتون به مطالب این وبسایت.

   پاسخ
 3. 26 اسفند, 1398
  Sirun Sona

  سلام
  مرسی برای این مطلب
  خیلی خیلی جالب بود
  امید وارم بازم مطلب بزارید

  پاسخ

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.