نرخ نوسازی تصویر چیست؟

نرخ نوسازی تصاویر چیست؟

نرخ تازه سازی معیاریست برای سنجش تعداد تصاویر یا فریم هایی که در واحد ثانیه توسط یک صفحه نمایش نشان داده می شوند. واحد اندازه گیری این مقدار، هرتز است. به عبارتی هرچه نرخ نوسازی تصویر در یک صفحه نمایش بیشتر باشد بدین معنی است که صفحه نمایش مورد نظر توانایی نمایش تصاویر بیشتری را در یک ثانیه دارد. به عنوان مثال یک صفحه نمایش با نرخ نوسازی 60 هرتز توانایی نمایش 60 فریم را در ثانیه بدون مشکل و گیر و لگ دارا می باشد.  بیشتر تلویزیون های اقتصادی که امروزه ساخته می شوند از نرخ نوسازی 60 هرتز برخوردار می باشند. مدل های پیشرفته تر دارای نرخ نوسازی 120 هرتز بوده و برخی از مدل های گران قیمت نیز از نرخ نوسازی 240 هرتز برخوردار می باشند. صفحه نمایش های با نرخ نوسازی بیش تر از 60 هرتز برای بازی های ویدیویی مناسب می باشند زیرا کمتر محتوایی را می توان یافت که نرخ نوسازی آن از 60 هرتز بیشتر باشد.

اما چرا نرخ نوسازی چنین اهمیت بالایی دارد؟

یک صفحه نمایش هر چه نرخ نوسازی بالاتری داشته باشید تصاویر سریع را روان تر واضح تر و در نتیجه با میزان بلوری کمتری به نمایش می گذارد.به عبارتی در صفحه نمایش های با نرخ نوسازی بالاتر تصاویر پایدار تر بوده و از شتاب زدگی آنها کاسته می شود. 

لازم به ذکر است که فقط نرخ نوسازی نیست که میزان پایداری تصاویر پخش شده ا یک تلویزیون را مشخص می کند. بلکه پارامتر های دیگری نیز تایر گذارند و باید تمامی مشخصات تصویری، قبل از خرید تلویزیون به منظور رسیدن به بهترین نتیجه بررسی گردد.

طرز کار تکنولوژی های مختلف از کمپانی های مختلف با هم فرق می کند. به عنوان مثال برخی از کمپانی ها به منظور نمایش یک تصویر 60 هرتز در 120 هرتز فریم ها را دو برابر می نمایند. به عبارتی از هر فریم یک کپی تهیه می نمایند. برخی دیگر نیز بین فریم های تصویری فریم های با رنگ ثابت مشکی قرار می ده8هند. که تاثیر به سزایی نیز در کاهش کشیدگی تصویر داشته و پایداری را بیشتر می نماید.

اینفوگرافیک نرخ نوسازی تصاویر در تلویزیون

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.