قابلیت HDR در تلویزیون چیست؟

قابلیت HDR در تلویزیون چیست

رنگ! آنچه که به یک تصویر معنا و مفهوم می بخشد.

HDR چیست؟

کلمه‌ی HDR سر حرف عبارت باز شده ی ” High Dynamic Range ” به معنای محدوده‌ی دینامیکی بالا یکی از تکنولوژی های جدیدی است که در بسیاری از تلویزیون های امروزی استفاده می شود، این تکنولوژی برای اولین بار در سال 2016 به تلویزیون‌ها اضافه شد و سرچشمه‌ی آن اصالتا به تکنیکی در عکاسی باز می گردد که بر اساس آن محدوده‌ی دینامیکی تصاویر افزایش داده می شود.

حال محدوده ی دینامیکی چیست؟

محدوده ی دینامیکی عبارت است از تفاوت مقدار روشنایی بین تاریک ترین و روشن ترین نواحی تصویر که دارای جزئیات قابل تشخیص باشند. هر چه عکس دارای محدوده ی دینامیکی بالاتری باشد، نواحی بیشتری از آن در قسمت های تاریک و روشن، دارای جزئیات قابل تشخیص می باشند.

این تکنولوژی برای تلویزیون نیز مشابه می باشد.

از پنجره اتاقتان به آسمان نگاه کنید! مهم نیست که ابرها با چه رنگی در آسمان ظاهر شده اند، اما قطعا لایه ها به صورت کامل مشخص می باشند، به عبارتی شما توانایی شناسایی درجه های مختلفی از نور و روشنایی را به در مرز بین ابر و آسمان خواهید داشت.

اکنون تلویزیون معمولیتان را روشن نموده و تصویر آسمانی را با آن پخش نمایید. به ابرها نگاه کنید، آنها به نظر مسطح و یک دست می آیند، سطح سفیدی و روشنایی آنها از بین رفته و لایه ها قابل تشخیص نیستند. که دلیل آن به چند مورد باز می گردد.

قابلیت HDR

 • اولین دلیل محدوده ی دینامیکی محدود تلویزیون شما و یا عدم توانایی آن برای نشان دادن بهترین تفاوت در روشنایی می باشد، این بدان معناست که شما جزئیات بسیاری را که باید در تصویر باشد. علاوه بر این چشمان شما می تواند جزئیات بیشتری از تصاویر را نسبت به تلویزیون شما در اختیارتان قرار دهد.
 • در کنار این، به هنگام انجام تصویر برداری، مراحلی انجام می شود که به صورت چشمگیری جزئیات تصویر را به منظور مطابقت با محدودیت های فنی اعمال شده توسط تلویزیون شما کاهش می دهد. 

اخیرا تلویزیون هایی که به تازگی تولید شده اند از توانایی های بیشتری برخوردار می باشند. به عبارتی توانایی بیشتری را در روشنایی تصاویر پخش شه از خود نشان می هند. به این صورت که تلویزیون های معمولی چیزی حدود 100 تا 300 نیت ( واحد اندازه گیری روشنایی ) روشنایی را از خود نشان می دهند این در حالیست که هر نیت روشنایی برابر با روشنایی یک شمع معمولی را ارائه می دهد، اما تلویزیون های دارای قابلیت HDR توانایی ارائه ی 5000 نیت روشنایی را دارا می باشند. 

البته این میزان از نور، در روشنایی ماکزیمم چشمگیر و اذیت کننده خواهد بود و ممکن است چشم شما را اذیت نماید، اما هدف از HDR با این سطح از روشنایی اذیت کردن شبکیه ی چشم شما نبوده بلکه برای افزایش دامنه به منظور نمایش ظریف تر سایه های موجود در تصاویر می باشد. 

هدف از معرفی این تکنولوژی نمایش جزئیاتی بیشتر از تصاویری می باشد که ضبط شده اند، جزئیاتی که خود را در لابه لای سایه ها و یا در روشنایی های بیش  از اندازه ی تصاویر محو کرده اند. به این ترتیب، نور خورشید به صورتی کامل قابل مشاهده خواهد بود، رنگ ها غنی تر و واقعیت نزدیکتر خواهند بود و همچنین درجه بندی هایی ظریف تر و بیشتر خواهند داشت. به عبارتی تصاویر بسیار واقعی تر و طبیعی تر به نظر می رسند.

HDR10 چیست؟

در حال حاضر 5 نوع از HDR موجود می باشند که عبارت اند از:

 • HDR10
 • HDR10+
 • HLG
 • Dolby Vision
 • و HDR پیشرفته توسط Technicolor

HDR10 یک استاندارد باز است که اصلی ترین و رایج ترین نوع HDR می باشد و همچنین توسط بسیاری از تولیدکنندگان، ارائه دهندگان خدمات ویدیویی و بسیاری دیگر از سرویس های رایت ویدیو به تایید رسیده است.

این تکنولوژی استاندارد هایی از جمله:

 • استاندارد نمونه برداری کروما 4:2:0
 • عمق 10 بیت
 • BT.2020

را بر روی تصاویر پخش شده توسط تلویزیون اعمال می نماید تا تغییرات مورد انتظار بر آنها ظاهر شود.

به عنوان یک قانون اصلی برای تولیدکنندگان تلویزیون، تلویزیون های 4K که در حال حاضر به بازار عرضه می گردند باید از تکنولوژی HDR10 پیروی کنند. به عبارتی تلویزیون 4k جدیدی که امروز خریداری می نمایید باید از تلویزیون 4K که دارای قابلیت HDR نمی باشد، تصاویری پویا تر، با دامنه ای بیشتر از رنگ ها و جزئیات را به نمایش بگذارد.

 Dolby Vision HDR چیست؟

با این حال صنعت الکترونیک هیچ گاه به یک استاندارد اکتفا نکرده است. این نوع از HDR برای اولین بار جهت استفاده در سینما های Dolby ساخته شد و از ترکیب ویدیوهای HDR با صدای Dolby Atmos ساخته شده است، این این نوع از HDR امروزه جهت استفاده بر روی دستگاه های تلویزیون نیز در دسترسی می باشد.

تفاوت کلیدی این نوع از HDR با HDR10 در این است که Dolby Vision پارامتر های خود را به صورت صحنه به صحنه بر تصاویر اعمال می نماید، به عنوان مثال زمانی که زاویه ی دوربین تغییر می نماید. ولی HDR10 پارامتر ها را در ابتدای فیلم به صورت کلی اعمال می نماید و تا آخر فیلم تغییری در پارامتر های خود ایجاد نمی کند. 

تفاوت دیگر این دو با هم در عمق رنگ ها می باشد، به این صورت که عمق رنگ ها در Dolby Vision برابر با 12 بیت به ازای هر رنگ، اما در HDR10 برابر با 10 بیت به ازای هر رنگ می باشد. 

 • HDR10 بهتر است یا Dolby Vision ؟

کمپانی ال جی یکی از اولین کمپانی هایی بود که از تکنولوژی Dolby Vision در تلویزیون های خود استفاده کرد.

HDR10+ چیست؟

این تکنولوژی را کمپانی سامسونگ به عنوان استانداردی اختصاصی از HDR توسعه داده است.

همانند Dolby Vision HDR، این تکنولوژی سامسونگ نیز پارامتر های خود را به صورت صحنه به صحنه بر تصاویر اعمال می نماید.

HLG چیست؟

Hybrid Log Gamma یا ترکیب لگاریتم گاما مهمترین فرمت HDR می باشد ( زیرا در پخش تلویزیون استفاده می شود )  که توسط شرکت تلویزیونی BBC و NHK ژاپن توسعه داده شده است، تکنولوژی های HDR10 ، HDR10+ و Dolby Vision برای اعنال پارامتر های خود دارای ابرداده می باشند که برای ارسال و پخش تلویزیونی بر روی آنتن بسیار مشکل می باشند به همین منظور این تکنولوژی توسعه داده شد.

مهمترین مورد استفاده از آن، پخش تصاویر جام جهانی 2018 بود.

HDR توسعه داده شده توسط Technicolor

از این تکنولوژی که به صورت اختصاصی توسط ال جی استفاده می شود در سال 2017 و در نمایشگاه CES رونمایی شد و حاصل همکاری کمپانی ال جی با کمپانی Technicolor می باشد. این تکنولوژی نیز همانند سایر فرمت های HDR به ابر داده و سخت افزار احتیاج داشته و فقط بر روی دستگاه های سازگار قابل اجرا می باشد. هنوز اطلاعات دقیقی از این تکنولوژی و فرمت نوظهور از HDR،  به غیر از تعداد محدودی از تلویزیون های ساخت کمپانی ال جی، در دسترس نمی باشد.

پاسخ به دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.